Bővült a kárpátaljai képviselet a KJI programjában a 2019-es Bálványoson

Tusnádfürdőn, az idei Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor harmadik napján, július 25-én, a Kisebbségi Jogvédő Intézet hagyományosan egész délutánt kitöltő programot adott a Bethlen Gábor Sátorban. Tematikus napunkon a magyarok jogvédelmének egy-egy kiemelt területét ismerhette meg a közönség.
Az első panelben Darcsi Karolina, a KMKSZ politikai-kommunikációs titkára előadásában hangsúlyozta, hogy habár már a hatalomváltás folyamatban van, ez a mindennapi életben még nem igazán érezhető: továbbra is lejáratókampány folyik a kárpátaljai magyarsággal szemben, ráadásul a kisebbségi jogok szisztematikus felszámolása sem állt le. A politikai blokk után Tóth Tünde, a Pro Cultura Subkarpathika jogásza a kárpátaljai jogsértésekről beszélt: a beregszászi hivatalokban és a rendvédő szerveknél hiányoznak a magyar hivatalnokok, a mobilizációs időszakokban jogsértő módszerekkel adják át a katonai behívókat a fiataloknak. Mindezt tovább nehezíti, hogy a magyar lakosság bizalmatlan az ukrán bírósági rendszerrel kapcsolatban, éppen ezért kevesen vállalják fel a pereket.
Darcsi Karolina, a KMKSZ képviseletében a KJI programjában Tusnádon

Tusnádfürdőn, az idei Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor második napján, július 26-án, a Kisebbségi Jogvédő Intézet hagyományosan egész délutánt kitöltő programot adott a Bethlen Gábor Sátorban. Tematikus napunkon a magyarok jogvédelmének egy-egy kiemelt területét ismerhette meg a közönség, melybe az adott terület jeles szakértői vezették be őket. Déltől a politikai porondon történő jogvédelem kérdéseit vitatta meg többek között Darcsi Karolina, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség politikai-kommunikációs titkára.
Kárpátaljai úti beszámoló 2019. március 6-8.
Utazásunk legfőbb indoka az volt, hogy a 2013-2014-es kijevi Euromajdan után, de különösen az oktatási törvény 2017 szeptemberében történő elfogadása után rendkívül megerősödött Ukrajnában a sovinizmus. Ennek következtében pedig a nemzeti kisebbségek, köztük a kárpátaljai magyarság is veszélybe került. Az elsődleges célunk tehát az volt, hogy a jelenlegi helyzetről minél több információt gyűjtsünk, melyet később felhasználhatunk az esetleges nemzetközi fellépés során is. Másodsorban – szorosan ehhez kapcsolódva – új partnereket is kerestünk, hogy bővíthessük a kárpátaljai jogsegélyszolgálatunkat. Jelenleg ugyanis csak 2 szervezettel (KMNE, Pro Cultura) van kapcsolatunk, Beregszászra korlátozódva. A jogvédelmi háló hatékonnyá tétele érdekében viszont más városokban (pl: Ungváron) is meg kellene jelennünk. Végezetül szintén a célok között szerepelt a fiatal jogászok/kutatók nyári egyetemre történő toborzásának elősegítése, illetve Intézetünknek a helyi sajtóban való megjelenése. Ezekután lássuk, hogy a fenti célok hogyan valósultak meg!
Kárpátaljai úti jelentés 2018. április 5-7.
A KJI a korábbi évekhez hasonlóan idén is ellátogatott Kárpátaljára. Az utazás célja ezúttal nemcsak a szokásos partnerlátogatás volt, hanem az új kapcsolatok építése, illetve az I. Kárpátaljai Közéleti Akadémián történő részvétel is.
Csapatunk (Csóti György, Wágner Tamás, Antal Eszter, Bedő Árpád) április 5-én este indult útnak a kárpátaljai magyarság fellegvárának számító Beregszászba, amit ottlétünk alatt el sem hagytunk. Sajnos partnerünket, Iljasovics Viktort nem tudtuk meglátogatni mivel lázas beteg volt. Így a fókusz egyértelműen az új kapcsolatok építésére helyeződött.
Kárpátaljai képviselet a 2017-es Tusványoson

Intézetünk a Nemzetpolitikai Kutatóintézet szervezésében a Bethlen Gábor sátorban kapott helyet, ahol július 20-án és 21-én részt vállaltunk a program palettájának bővítésében. Elsőként a külhoni magyar pártok képviselői között került sor kerekasztal beszélgetésre. Kárpátalját képviselve Brenzovics László, a KMKSZ elnöke szólalt fel, aki beszédében kiemelte, hogy Ukrajna függetlenné válása idején rendkívül kedvező törvénytervezetek voltak a kisebbségek jogainak rendezésére, egy időben még az autonómia elérésére is reális esély volt. Azonban hamar kiderült, hogy a jogszabályok elsősorban az orosz közösségnek kedveztek volna.
A KISEBBSÉGI JOGVÉDŐ INTÉZET ŐSZI LÁTOGATÁSA KÁRPÁTALJÁN

A KJI munkatársai 2017. október 12-én kora reggel indultak el Budapestről, hogy meglátogassák kárpátaljai partereiket.
Beregsuránynál keltek át a határon, és első állomásuk a beregszászi székhelyű Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesületének (KMNE) új, immáron saját tulajdonban álló irodája volt.
BESZÁMOLÓ A KJI KÁRPÁTALJAI BEMUTATKOZÁSÁRÓL ÉS KONFERENCIÁRÓL
SZAKMAI LÁTOGATÁS ÉS KONFERENCIA 2016. SZEPTEMBER 19 – 20.
A Kisebbségi Jogvédő Intézet fontos céljának tekinti a szakmai képzéseken, konferenciákon való részvételt, valamint az Intézet partnereivel történő kapcsolatépítést határon innen és túl.
Csóti György, a Kisebbségi Jogvédő Intézet igazgatója ezért is üdvözölte örömmel azt a kezdeményezést, hogy az Intézet Kárpátalján is bemutatkozzon és egy szakmai konferencia keretében ismertesse az Intézet tevékenységét.
ÁLLANDÓ JOGSEGÉLYSZOLGÁLATI IRODÁK
Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete
Beregszász / Ukrajna
Jogsegélyszolgálatot nyújtó személy neve:
Lemák Eduárd
Szervezet/Iroda székhelye, az ügyfélfogadás helyszíne:
Ukrajna, 90202 Beregszász, Bethlen utca 2.
Az ügyfélfogadás ideje:
kedd 9.00–12.00,
csütörtök 9.00–12.00
Elérhetőségek:
Telefon: +380958386256
Email: kmne2012@gmail.com
Pro Cultura Subkarpathika
Beregszász / Ukrajna
Jogsegélyszolgálatot nyújtó személy neve:
Tóth Tünde
Szervezet/Iroda székhelye, az ügyfélfogadás helyszíne:
Ukrajna, 90200 Beregszász, Kossuth tér, 6.
II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola szakképző intézetének tetőtéri irodái
Az ügyfélfogadás ideje:
minden csütörtök k.e.i.sz. 8:00-tól 17:00-ig.
Elérhetőségek:
Telefon: +380 31 41 42 968/148,
Email: proculturasubcarpathika@gmail.com
Tóth-Parászka Krisztina
Nagyszőlős/ Ukrajna
Szervezet/Iroda székhelye, az ügyfélfogadás helyszíne:
KMKSZ Nagyszőlősi iroda, 90300 Nagyszőlős, Puskin u. 35/B;
Az ügyfélfogadás ideje:
hétfő, szerda, péntek 11:00 – 13:00 óra
Elérhetőségek:
Telefon: +380509092160,
Email: tpkristina@ukr.net
Diósi Artúr
Szervezet/Iroda székhelye, az ügyfélfogadás helyszíne:
Alibi Ügyvédi Iroda Ukrajna, 88000 Ungvár, Munkácsi út 8.
Az ügyélfogadás ideje:
minden kedd 10-16 óráig
Elérhetőségek:
Telefon: +380661288952,
Email: adiovshi@gmail.com
Miért kell, és miért jár az autonómia az elszakított magyar nemzetrészeknek?

A magyarok részaránya az elcsatolt területeken a helyi lakossághoz viszonyítva:
Szlovákiában 30 %-ról 10 %-ra,
Ukrajnához tartozó Kárpátalján 31 %-ról 12 %-ra,
Romániához csatolt Erdélyben 32 %-ról 20 %-ra,
Vajdaságban 28 %-ról 14 %-ra csökkent.
ANYANYELV HASZNÁLATI JOGOK A KÁRPÁT-MEDENCÉBEN
Nyelvében él a nemzet. Már a reformkor nagyjai is tisztában voltak ezzel az igazsággal, különösen Kazinczy Ferenc és Széchenyi István. Nem csak felismerték és kimondták, hanem tettek is érte.